Brzydki zapach z kociego pyszczka

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Lekko nieprzyjemna woń dolatująca z kociego pyszczka to nic niezwykłego,zdarza się. Zbyt intensywny i bardzo brzydki zapach to już powód do niepokoju, a nawet do udania się z pupilem do weterynarza. Dlaczego kotu śmierdzi z pyszczka? I co z tym zrobić?

Przyczyny nieświeżego zapachu z kociego pyszczka

Dlaczego kotu śmierdzi z pyszczka? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Istnieje kilka różnych przyczyn, czy może grup przyczyn.

Dieta kota

Koty są mięsożercami, a mięsożercom często nie pachnie szczególnie pięknie z pysków. Z jednej strony to efekt procesów trawienia mięsa zachodzących w układzie pokarmowym drapieżnika. Z drugiej strony zaś skutek rozkładu przez bakterie resztek pokarmu osadzonego na zębach.

Nienaturalnie intensywna i brzydka woń z kociego pyszczka może świadczyć jednak o zaburzeniach procesów trawienia lub złej diecie. w wyniku czego pokarm zalega w przewodzie pokarmowym, ulegając procesom rozkładu, czyli po prostu gnije.

Choroby jamy gębowej u kota

Gromadzenie się na zębach bakterii rozkładających resztki pokarmu prowadzi do postawiania kamienia nazębnego. Przy silnym nagromadzeniu może silnie podrażniać tkankę dziąseł, co powoduje rozwój zapalenia przyzębia.

Kamień nazębny i zapalenie dziąseł to nie jedyne schodzenia jamy ustnej, które objawiają się brzydkim zapachem. Musimy brać również pod uwagę takie choroby jak ropień, rak płaskonabłonkowy, włókniakomięsak czy limfocytarno-plazmocytarne zapalenie jamy ustnej.

Inne choroby wewnętrznych

Niestety lista chorób, które są źródłem smrodu z kociego pyska jeszcze się nie kończy.

Na początku tej listy możemy wymienić choroby nerek. Gdy praca tych organów zostaje zaburzona, we krwi zwierzęcia gromadzą się produkty przemiany materii, których nerki nie są wstanie całkowicie usuwać. Z kociego pyszczka dolatuje do nas wtedy woń, która przypomina zapach moczu. To zapach amoniaku i mocznika, które wchodzą w skład moczu, będąc produktami przemiany materii.

Zapach zgnilizny z pyska kota może świadczyć o zaburzeniach w pracy wątroby. Z kolei słodkawa woń acetonu świadczyć może o cukrzycy. Ponadto brzydki zapach z kociego pyszczka towarzyszy kociemu katarowi. białaczce kotów, FAIDS bądź zaburzeniach w pracy układu trawiennego.

Postępowanie w przypadku nieświeżego zapachu z kociego pyszczka

Czy można zapobiegać nieświeżemu oddechowi u kotów? Do pewnego stopnia tak. Troska o to, by nasz pupil prawidłowo się odżywiał, regularne badania kontrolne zmniejszają ryzyko pojawienia się problemu i pozwalają wykryć ewentualne schorzenia.

Co zrobić, gdy kotu śmierdzi z pyska? Słaba woń nie jest jeszcze powodem do niepokoju, warto jednak przy najbliższej wizycie u lekarza weterynarii warto o tym wspomnieć. Jeśli jednak zapach jest naprawdę intensywny powinniśmy zabrać pupila do gabinetu weterynaryjnego, szczególnie gdy towarzyszą temu inne niepokojące objawy.

Słaby nieprzyjemny zapach z pyszczka kota, który nie jest skutkiem problemów zdrowotnych możemy próbować niwelować podając kotu specjalne dropsy-smakołyki. Oczywiście jeśli woń kociej paszczęki nam przeszkadza.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Pixabay.com

Blue_Bis Baner

Jednak odpowiedź do “Brzydki zapach z kociego pyszczka”

  1. Moja wychodząca kotka swego czasu prawdopodobnie przy skoku nadgryzła sobie język. Zauważyłam najpierw, że nie ma apetytu, po trzech dniach w zasadzie piła już tylko wodę i mleko dla kotów. Z pyszczka zaczęło śmierdzieć, więc, sądząc że to problem z zębami lub dziąsłami, zabrałam ją do weterynarza. Lekarz musiał ją uśpić do oględzin, bo zrobiła się agresywna. Po obejrzeniu pyszczka zobaczyliśmy owrzodzony język, przestraszyłam się, że to nowotwór lub kaliciwiroza, ale po chwili w oczy rzuciła się mniejsza nadżerka symetrycznie po drugiej stronie. Ufff… jednak raczej ugryzienie. I rzeczywiscie po podaniu antybiotyku w ciągu tygodnia wszystko się zagoiło.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *