Brak apetytu u naszych czworonożnych mruczących przyjaciół może być bardzo poważnym problemem. Jakie mogą być przyczyny tego typu zaburzeń łaknienia u kotów. Co zrobić, gdy kot nie chce jeść?
Kiedy brak apetytu u kotów powinien wzbudzić nasz niepokój?
Niewielki i krótkotrwały brak apetytu u kota nie jest jeszcze powodem do zmartwień. Szczególnie, jeśli u naszego pupila nie obserwujemy żadnych innych niepokojących objawów, takich jak chociażby apatia. Co nie oznaczy oczywiście, iż możemy całkowicie zlekceważyć sytuacji.
Zaburzenia łaknienia u naszych pupili mogą mieć bardzo prozaiczne powody i po krótkim czasie samoistnie ustępują. Niestety problem z brakiem apetytu bywa również skutkiem poważnych zaburzeń zdrowotnych i emocjonalnych. Dlatego warto uważnie obserwować zwierzę, by wyłapać niepokojące symptomy.
Na co musimy zwracać uwagę? Naszą czujność powinny wzbudzić takie objawy, jak wspomniana już apatia u kota, i w ogóle wszelkie spadki nastroju oraz ogólnie duże zmiany w zachowaniu futrzaka. Z pewnością do lekarza weterynarii powinniśmy zabrać pupila, gdy zaburzeniom łaknienia towarzyszą: utrata wagi, wymioty, biegunki, pogorszenie jakości włosa i tak dalej.
Zawsze powinniśmy interweniować, gdy nasz kot nie je przez kilka dni. Głodówka dłuższa niż 2-3 dni jest dla futrzaków bardzo niebezpieczna. Ze względu na ich bardzo specyficzny metabolizm u kotów, skutkować może bowiem uszkodzeniem wątroby.
Jakie są przyczyny braku apetytu u kotów i co zrobić, gdy nasz pupil nie chce jeść?
Największym problemem z tego typu zaburzeniami łaknienia u kotów jest to, że może mieć bardzo różne podłoże. A bez zdiagnozowania przyczyny trudno o skuteczne leczenie. Opowiedzmy więc sobie trochę na ten temat.
Pozorna utrata apetytu u kota
Fakt, że zwierzak nie chce jeść tego, co dostaje od nas w miseczce wcale nie musi oznaczać problemów z łaknieniem. Choć pozornie może się nam tak wydawać. Po prostu nasz pupil może być dokarmiany przez kogoś innego.
Zwykle dotyczy to kotów wychodzących, które mają najwięcej okazji, by „jadać na mieście”. Futrzaki są sprytne, że nawiązują znajomości z naszymi sąsiadami, regularnie wpadając do nich na „małe co nieco”. Koty wychodzące zwykle też polują, zaspokajając w ten sposób swój głód.
Typowo domowe pieszczochy również mogą być dokarmiane na boku. Czasami przez dzieci, czasami przez kochające babcie, ale poza naszymi plecami. Zwierzaki dostają zwykle do jedzenia pokarmy, które nie są dla nich specjalnie zdrowe, ale za to bardzo smaczne. Nic dziwnego, że nie chcą jeść jakiejś tam suchej karmy, którą sypiemy im do misek, a nam wydaje się, że straciły apetyt.
Jedyne rozwiązanie problemu to wyeliminowanie innych źródeł pokarmu. Tyle tylko, że w przypadku kotów wychodzących jest to praktycznie nie możliwe. Nie wiemy, dokąd chadza nasz pupil oraz gdzie jada. I nie mamy na to żadnego wpływu.
Zmiana karmy dla kotów na inną
Koty słyną ze swej wybredności. Ponadto przyzwyczajają się łatwo do pokarmu, który zwykle dostają i nie chcą jeść niczego innego. Nie należy więc do rzadkości, że przy nagłej zmianie karmy na nową, rozpoczynają strajk głodowy.
Sytuacji takiej można uniknąć, przyzwyczajając zwierzaka do różnych smaków, poprzez stosowanie urozmaiconej diety. A jeśli tego nie zrobiliśmy, nową karmę należy wprowadzać stopniowo, mieszając ją początkowo z karmą, którą koty jadł do tej pory.
Nieświeża karma dla kota
Kocia wybredność przejawia się również w tym, że nie chcą spożywać nieświeżego pokarmu. A posiadając bardzo czuły węch, łatwo taki rozpoznają.
Jest to oczywiście chwilowy brak apetytu u kota. Wraca, gdy tylko podamy zwierzakowi świeżą karmę.
Brudna miska lub jej otoczenie
To samo dotyczy higieny w miejscu, w którym kot jada. Nasz futrzak może stracić apetyt, gdy serwujemy mu karmę w brudnej misce lub w brudnym otoczeniu.
Jedynym sposobem na rozwiązanie problemu jest dbałość o czystość kocich misek i miejsca, w którym podajemy pupilowi posiłki.
Warunki atmosferyczne
Spadki apetytu u kotów możemy zaobserwować również w okresie letnich upałów. Wysokie temperatury sprawiają, że zwierzę ma mniejsze zapotrzebowanie na energię – nie zużywa jej tyle do utrzymania optymalnej temperatury ciała.
Nie musimy się martwić, gdy nasz kot je mniej z powodu upału. Jest to całkowicie normalne zjawisko. Przecież i my w lecie często mniej jemy.
Okres godowy u kotów
Gdy zaczyna działać popęd płciowy inne potrzeby schodzą na drugi plan. Biologicznym priorytetem jest wtedy znalezienie partnerów, by wydać na świat kolejne pokolenie. Dotyczy to zarówno kotek w rui, jak i kocurów, które wyczuwają rujne samice.
Wbrew pozorom jest to duży problem, zwłaszcza w przypadku kotek. Jeśli samica nie jest kryta, ruje mogą występować bardzo często. wielokrotnie w ciągu roku. Skutkiem może być pogorszenie ogólnego stanu zdrowia, spowodowane niedożywieniem.
Jeśli nasz kot nie jest zwierzęciem hodowlanym, istnieje tylko jedno wyjście z sytuacji. Sterylizacja. Najlepiej poprzez kastrację, czyli chirurgiczne usunięcie jajników i macicy u kotek oraz jąder u kocurów.
Stres u kota
Zaburzenia łaknienia są również objawem stresu u kotów. Jego źródłem mogą być bardzo różne sytuacje: konflikty z innymi futrzakami, obecność agresywnego psa u sąsiadów, błędy popełniane przez opiekuna i wiele, wiele innych.
Problem z utratą apetytu na tle nerwowym u kotów może być naprawdę trudny do rozwiązania. Przede wszystkim powinniśmy znaleźć przyczynę stresu, co wcale nie jest takie proste. I jeśli to możliwe, wyeliminować go. Niestety, nie zawsze to wystarczy, czasami potrzebna jest terapia behawioralna.
Choroby u kotów
Kot nie chce jeść również wtedy, gdy jest chory. Może przy tym chodzić zarówno o pospolite zarażanie się pasożytami czy niedrożność układu pokarmowego spowodowana pilobezoarami, jak i o tak poważne problemy zdrowotne, jakimi są cukrzyca i triaditis.
Jedynym środkiem zaradczym jest oczywiście poddane zwierzaka leczeniu. Mówiąc szczerze, w każdym przypadku poważnych zaburzeń łaknienia u kotów, w pierwszej kolejności powinniśmy szukać medycznych źródeł problemu.
Podeszły wiek u kota
Brak apetytu często obserwujemy u kotów w podeszłym wieku. Wiąże się to z osłabieniem węchu, związanym z procesami starzenia się organizmu. A węch jest silnie powiązany ze zmysłem smaku – nie czując zapachu, zwierzę słabiej odczuwa smak, nie chce więc jeść.
Na proces starzenia nie wynaleziono jeszcze lekarstwa. Możemy jednak spróbować zaradzić problemom z łaknieniem u naszego pupila, podając mu bardzo aromatyczne pożywienie. Jeśli karmimy zwierzaka gotowymi karmami dla kotów, możemy sięgnąć po specjalne diety dla starszych osobników, które cechują się między innymi zwiększoną aromatycznością.
Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie: Pixabay.com