Bentonitowy żwirek Calitti Strong dla kotów

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Na rynku zoologicznym pojawia się coraz więcej produktów dla kotów – ta branża naprawdę szybko się rozwija. Niedawno odkryłem nowy – przynajmniej dla mnie – zbrylający się, bentonitowy żwirek dla kotów, Calitti Strong. W tym artykule chciałbym trochę o nim Wam opowiedzieć. Moim zdaniem jest to produkt naprawdę wart polecenia.

Najważniejsze cechy bentonitowego żwirku Calitti Strong dla kotów

Zacznijmy od tego, o czym wspomniałem na wstępie. Calitti Strong jest zbrylającym się żwirkiem dla kota. Umieszczam tę cechę na samym początku nie bez przyczyny. Po pierwsze z tego powodu, że zdecydowanie preferuję ten typ ściółek do kocich kuwet. Po drugie, ponieważ w dużym stopniu wpływa ona na wydajność kociego żwirku. I wreszcie po trzecie, dlatego że w tym przypadku właściwość ta jest doskonała.

Bentonitowy żwirek Calitti Strong dla kotów zbryla się naprawdę idealne. Nie mam tu żadnych uwag. Bryłki, które tworzą się pod wpływem moczu, są bardzo zwarte i trwałe. Nie rozpadają się przy wyjmowaniu, więc nie zanieczyszczają czystej zawartości kuwety.

Zwarte i trwałe bryłki żwirku dla kotów to duże ułatwienie sprzątania kociej toalety. Oczywiście nie tylko. To także większa wydajność ściółki. Za każdym razem bowiem dokładnie usuwamy brudy a czysty żwirek zostaje w kuwecie. Porządnie związany mocz zostaje dokładnie usunięty.

Pod względem pochłaniania wilgoci bentonitowemu żwirkowi Calitti Strong dla kotów niczego nie brakuje. Wiecie, że piszę szczerze. Gdybym miał zastrzeżenia, przedstawiłbym je. Ta ściółka bardzo wydajnie pochłania koci mocz.

Zwykle, by zachować dobre właściwości zbrylające, zaleca się, by utrzymywać grubość warstwy ściółki w kuwecie na poziomie minimum 5 centymetrów.

Może tak jest, gdy mamy do czynienia ze słabej jakości produktem. W przypadku naprawdę dobrych wyrobów, jak omawianego tu bentonitowego żwirku Calitti Strong dla kotów, nie ma to większego znaczenia. Nie zauważyłem by zbrylające właściwości słabły, gdy warstwa staje się cieńsza. Rzecz jasna do pewnej granicy.

Zmoczona ściółka nie przykleja się do dna kuwety.

Bentonitowy żwirek Calitti Strong dla kotów doskonale eliminuje też zapach uryny i kału. Z kuwety nie dobywa się żadna przykra woń. I to nawet przy względnie cienkiej warstwy ściółki.

Inne cechy cechy bentonitowego żwirku Calitti Strong dla kotów

Prezentując Wam różne  żwirki dla kotów, zawsze wspominam o ich wyglądzie. Owszem, cecha ta jest mniej ważna od wyżej wymienionych, jednakże wielu kociarzy zwraca na nią uwagę.

Bentonitowy żwirek Calitti Strong dla kotów ma drobną granulację. I jest całkiem przyjemny w dotyku. Ma szarą barwę, w ładnym jasnym odcieniu.

Drobna granulacja bentonitowego żwirku Calitti Strong dla kotów to w moim odczuciu duża zaleta. Lubie takie ściółki. Nie tylko dlatego, że ładnie wyglądają. Wszystkie drobno ziarniste żwirki, które stosowałem, zawsze lepiej się zbrylały do tych o grubej granulacji.

Bentonitowy żwirek Calitti Strong dla kotów cechuje się też w miarę gładką fakturą ziaren. Dzięki temu jest całkiem przyjemny w dotyku. To w połączeniu z drobną wielkością ziaren sprawia, że ściółka może odpowiadać kotom o wyjątkowo wrażliwych łapach. Myślę ponadto, iż sprawdzi się w przypadku zwierząt, które nie są jeszcze przyzwyczajone do korzystania z kuwety.

Żwirki dla kotów, które cechują się drobnymi ziarnami mają jednak to do siebie, że kotom łatwiej jest wyrzucać je z kuwety i roznosić po mieszkaniu. To ich wada. Ale wada, którą mogę znieść. Kuwety zamykane zresztą ograniczają wysypywanie ściółki.

Bentonitowy żwirek Calitti Strong dla kotów jest wysypywany przez futrzaki, ale nie roznoszony po mieszkaniu Ja mam jednak zwierzaki krótkowłose, więc żadna ściółka nie przyczepia im do łapek. Nie umiem powiedzieć, jak wygląda to w przypadku kotów długowłosych. Producent jednak zapewnia, że ten żwirek dla kotów nie przyczepia się do kocich łapek.

A co z szatą graficzną opakowań bentonitowego żwirku Calitti Strong dla kotów?

Pisząc o konkretnych markach żwirków dla kotów zawsze wspominam o ty, jak wyglądają ich opakowania. Oczywiście nie wpływa to na jakość ściółki, ale może decydować o zakupie.

Jeśli chodzi o bentonitowy żwirek Calitti Strong dla kotów pod tym względem jest dobrze. Nie wpadam w wielki zachwyt, ale też nie uważam szaty graficznej opakowania za złą. Na tle większości innych żwirków, torby bentonitowego żwirku Calitti Strong dla kotów prezentują się naprawdę nieźle.

Podoba mi się w niej jedna rzecz: przezroczysty fragment, ukazujący wnętrze torby. Przez to okienko widzimy, jak wygląda ściółka.

Dobre żwirki dla kotów

Podsumowując! Świetne właściwości zbrylające, bardzo duża chłonność wilgoci i naprawdę niezłe niwelowanie zapachów równa się bardzo duża wydajność. Zdecydowanie ta cecha bentonitowego żwirku Calitti Strong dla kotów kwalifikuje go do czołówki ściółek do kocich kuwet!

Muszę przyznać, że mam ostatnio nosa do żwirków dla kotów. Trafiam na dobre lub bardzo dobre produkty. Bentonitowy żwirek Calitti Strong dla kotów do tej grupy. A dobra ściółka do kociej kuwety to ważna rzecz. Zapach moczu, unoszący się po mieszkaniu to nic przyjemnego.

Rodzaje bentonitowego żwirku Calitti Strong dla kotów

W chwili publikacji tego artykułu dostępne są dwa rodzaje bentonitowego żwirku Calitti Strong dla kotów: lawendowy i zapachu naturalnym. Możecie je zakupić poprzez profil marki na Facebooku.

Bentonitowy żwirek Calitti Strong Unscented dla kotów – bezzapachowy

Oczywiście określenie „żwirek bezzapachowy” nie jest precyzyjne. Bardziej trafne jest sformułowanie „żwirek o zapachu naturalnym”. Ściółki te bowiem nie tyle nie są bezwonne, ile bez dodatku substancji zapachowych Mają swój własny, naturalny zapach.

Naturalny zapach bentonitowego żwirku Calitti Strong Unscented dla kotów jest bardzo nikły, niemal nie wyczuwalny. Przynajmniej w moim odczuciu.

Bentonitowy żwirek Calitti Strong Unscented dla kotów

Bentonitowy żwirek Calitti Strong Lavender dla kotów – o zapachu lawendy

Zapach lawendy dość często dodaje się do ściółek dla kotów. Niewątpliwie dlatego, że jest to woń przyjemna dla naszego nosa – przynajmniej większość ludzi go lubi. Nic dziwnego, że i prezentowana tu ściółka istnieje w takim wariancie.

Bentonitowy żwirek Calitti Strong Lavender dla kotów ma dość intensywny zapach, choć w moim odczuciu trochę jakby mało „lawendowy”. Skojarzył mi się za to ze środkami czystości. Oczywiście to moje wrażenie, ale nie za bardzo spodobał mi się ten zapach. Na szczęście w krótkim czasie się ulatnia lub ja się do niego szybko przyzwyczajam.

Bentonitowy żwirek Calitti Strong Lavender dla kotów

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcia główne: Jacek P. Narożniak
Zdjęcia produktów: Calitti Cat Litter

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *