Anemia u kotów

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, udostępnij go na:

Czym jest anemia u kotów? Jakie są jej przyczyny, jak się objawia i w jaki sposób ją leczyć. Warto wiedzieć zwłaszcza to, w jaki sposób rozpoznawać ten poważny problem, by w porę zgłosić się z pupilem do lekarza weterynarii.

Czym jest anemia u kotów

Anemia, czyli inaczej niedokrwistość, to problem zdrowotny, polegający na zmniejszeniu liczby erytrocytów lub poziomu hemoglobiny w krwi.

Erytrocyty to czerwone ciałka krwi, których zadaniem jest przenoszenie tleniu, Odbywa się to dzięki związkowi zwanemu hemoglobiną, który znajduje się w erytrocytach..

Niedokrwistość wiąże się więc z niedotleniem organizmu, co może prowadzić co poważnych kłopotów ze zdrowiem. Bez dostateczniej ilości tlenu organizm nie funkcjonuje prawidłowo, ponieważ pierwiastek ten jest podstawą procesów metabolicznych zachodzących w ciele zwierzęcia..

Przyczyny anemii u kotów

Anemia u kotów nie ma jednej przyczyny a zidentyfikowanie źródła problemu nie zawsze bywa proste. Oczywiście utrudnia to leczenie futrzaka.

Jednym z powodów niedokrwistości u kotów jest utrata krwi, spowodowana dużymi urazami, poważną operacją chirurgiczną i podobnymi czynnikami mechanicznymi. Do utraty krwi może dość również wskutek krwawienia wewnętrznego, do którego może dojść np. w przypadku pęknięcia guzów na narządach wewnętrznych. Anemia u kotów może wystąpić u zwierząt osłabionych chorobą, kociąt i osobników starszych zaatakowanych przez wiele pasożytów, które żywią się krwią.

Inną przyczyną niedokrwistości u kotów są procesy zaburzające produkcję czerwonych ciałek krwi lub hemoglobiny. Tu w grę mogą wchodzić  choroby, mp. nowotwór kości. Źródłem niedostatecznej produkcji erytrocytów są także zatrucia toksynami i niektóre leki, Niedostateczna ilość hemoglobiny nierzadko jest wynikiem niedoboru niektórych składników w kociej diecie, np. żelaza, który jest głównym pierwiastkiem tworzącym cząsteczki hemoglobiny.

Zdarza się również, że czerwone krwinki ulegają nienaturalnemu i zbyt szybkiemu rozpadowi, czyli hemolizie (anemia hemolityczna u kotów). Niszczenie krwinek czerwonych związane z reakcjami immunologicznymi pojawia się przy stosowaniu leków np. antybiotyków beta-laktamowych bądź przy wykonywaniu szczepień lub przy zakażeniu pasożytami krwi. Okres życia komórek krwi może być także skrócony u kotów cierpiących na takie choróby jak niewydolność nerek, białaczka kotów czy FAIDS.

Objawy anemii u kotów

Charakterystycznym objawem niedokrwistości u kotów jest zblednięcie błon śluzowych. Jest to oczywiście skutkiem zmniejszonego ukrwienia ciała. U kotów z anemią obserwować możemy również wybroczyny punktowe, krwawe wylewy, uogólnione powiększenie węzłów chłonnych, powiększenie wątroby, powiększenie śledziony, częstoskurcz, szmery sercowe i krwiomocz. Niedokrwistości towarzyszyć może ponadto żółtaczka.

O anemii u kota świadczyć może również jego apatia i zmniejszona aktywność fizyczna. Jest to zupełnie normalne, ponieważ niska zawartość tlenu we krwi wpływa na pracę mięśni i mózgu. Niestety takie objawy nie są typowe wyłącznie dla anemii, dlatego na ich podstawie nie można stawiać diagnozy. Powinny jednak wzbudzić obawy o zdrowie naszego pupila.

Diagnozowanie anemii u kotów

Niedokrwistość u kotów diagnozuje się na podstawie objawów oraz badania krwi, które pozwala określić poziom erytrocytów i hemoglobiny we krwi. Pamiętajmy o tym, by diagnozę pozostawić lekarzowi weterynarii!

Leczenie anemii u kotów

Leczenie anemii u kotów zależy od jej przyczyny. Musimy pamiętać, że niedokrwistość jest wtórnym problemem zdrowotnym. Dlatego przede wszystkim musimy starać się wyeliminować jej źródło. Zająć się leczeniem choroby, chronić go przed pasożytami i zadbać o właściwą dietę.

Tekst: Jacek P. Narożniak
Zdjęcie Pixabay.com:

Blue_Bis Baner

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *